img

Olej kokosowy. Właściwości odchudzające i zastosowanie w kuchni

Olej kokosowy jest pozyskiwany z orzechów palmy kokosowej, która będzie rosła w klimacie tropikalnym. Orzechy kokosowe charakteryzują się odpowiednią trwałością i dlatego mogą być one transportowane bez większych problemów. Również w naszym kraju znajdziemy je w świeżej postaci. Przy zakupie trzeba pamiętać, że wstrząsamy orzechem, by sprawdzić czy znajduje się tam to najcenniejsze dla nas mleko. Wyschnięty orzech nie będzie jadalny. Wśród plemion wyspiarskich kokos od bardzo dawna był znany ze swoich licznych zastosowań oraz wielu cennych właściwości zarówno dla zdrowia jak i też dla urody. Trzeba pamiętać, że przy domowych kosmetykach alkoholach coraz częściej wykorzystywano właśnie kokos.

Olej kokosowy

Twardy miąższ orzechów palmy kokosowej będzie miał w sobie około 70% tłuszczu. Zależnie od sposobów jego tłoczenia będzie można uzyskiwać różne rodzaje olejów kokosowych. Rafinowany jest pozyskiwany w wysokiej temperaturze, czasami z użyciem substancji chemicznych. Może on mieć postać masła kokosowego i wtedy będzie wyglądał jak ścięty tłuszcz, albo w formie płynnej i wtedy jest jasnożółty. Olej, który będzie przetworzony będzie posiadał dłuższy okres przydatności do spożycia i nie ma tak wielu cennych właściwości, które będzie posiadał naturalny olej, który jest tłoczony na zimno. Nierafinowany olej kokosowy jest bardzo cennym i dość rzadkim produktem. W niektórych krajach Oceany Spokojnego jest to jednak nadal podstawowy element kuchni. Wykorzystywany jest tam na co dzień tak samo jak u nas wykorzystuje się masło. Olej tłoczony na zimno będzie można wykorzystywać praktycznie do wszystkiego. Będzie to produkt, który sprawdzi się i w kuchni i w przypadku pielęgnacji ciała.

Olej kokosowy – właściwości

W tłuszczu znajduje się kwas laurynowy, który jest bardzo rzadki i znajduje się w mleku matki. Będzie on skutecznie wpływał na układ odpornościowy i ma silne działanie bakteriobójcze oraz wirusobójcze. Olej kokosowy jest stosowany w wielu różnych chorobach. Będzie można go używać zewnętrznie na zmiany skórne, urazy czy ukąszenia. Dzięki niemu poprawiać można wygląd swojej skóry. Olej posiada właściwości antynowotworowe.

Olej kokosowy – odchudzanie

Olej ma specyficzną budowę chemiczną, która jest niespotykana w przypadku innych tłuszczów. Znajdują się tam średniołańcuchowe kwasy, które nie musza być dzielone na mniejsze kawałki. Dzięki temu będą one trafiać do komórek, gdzie są następnie spalane i będą wykorzystywane przez organizm do produkcji energii. Olej nie będzie się dlatego właśnie odkładał w formie tkanki tłuszczowej i nie wpływa niekorzystnie na poziom naszego cholesterolu. Dzięki rezerwom energetycznym można oczekiwać, że metabolizm naszego organizmu zostanie pobudzony, dzięki czemu to spalanie kalorii będzie przebiegać sprawniej. Olej kokosowy posiada wiele właściwości, które są szczególnie ważne dla tych osób, które się odchudzają. Jest on między innymi lekko trawiony, charakteryzuje się dobrą przyswajalnością przez organizm. W składzie tego właśnie oleju będzie się znajdować wiele cennych składników mineralnych i witaminowych, które będzie można w jakieś mierze wykorzystać dla dobra swojego organizmu.

Olej kokosowy – zastosowanie w kuchni

Dzięki licznym właściwościom olej taki może mieć zastosowanie w kuchnii. Będzie się nadawał między innymi do smażenia gotowania, czy pieczenia. Olej nie będzie jełczał i dlatego będzie można bez większych problemów przechowywać go w lodówce. Najlepiej będzie jeśli się będzie znajdował w ciemnym pojemniku i nie będzie tam dostępu światła. Formę płynną przyjmuje powyżej 25 stopni Celsjusza. Może być podgrzewany do bardzo wysokich temperatur. Skład, który jest właściwie unikalny to jego wielka zaleta i każdy kto zdecyduje się taki olej wykorzystywać powinien być zadowolony z tego jakie możliwości za sobą niesie. Jest to dla nas rzeczywiście gwarancja zdrowia i rzeczywiście będzie warto z tego skorzystać. Olej jest cennym produktem i wydaje się, że nawet mimo wysokiej ceny warto go kupić.

Bartosz

Redakcja tkm24.pl

Zobacz również